30 vteřin teorie na začátek
Nebojte, nebudeme vás vracet do školních lavic na hodiny fyziky. Jde nám o praxi, nikoli o teorii. Pro jistotu a pro snadné porozumění informací níže však přidáváme základní pojmy:
- Ampérhodina (Ah) = jednotka el. náboje, 1 Ah = 1000 mAh
- Volt (V) = jednotka napětí
- W (Watt) = jednotka výkonu/příkonu
- Wh (Wh) = jednotka kapacity/spotřeby za hodinu
Tak to bychom měli z krku, jdeme na to. Jak se v tom tedy vyznat? Jednoduše.
Zpravidla se setkáte s dvěma typy informací
Způsob první - Ah, mAh, V
U mnoha zařízení se často setkáte s údajem kapacity uváděným v mAh či Ah, například:
- baterie telefonu 2500 mAh
- kapacita powerbanky 10 000 mAh
- kapacita AKU baterie 5 Ah
Dejte si ale pozor. Samotný údaj v mAh nebo v Ah neznamená nic a nikdy by neměl být uváděn o samotě. Pro zjištění skutečné spotřeby zařízení či kapacity baterie (Wh) je vždy potřeba hodnotu Ah uvádět spolu s napětím, tedy volty (V).
Způsob druhý - W, Wh
U jiných zařízení se setkáte s Watty (výkon/příkon) či Watthodinami (kapacita/spotřeba):
- Baterie v elektrokole 630 Wh
- Autochladnička s příkonem 60 W
- Notebook 80 W
Zde už není třeba nic řešit. Watthodiny vyjadřují spotřebu za 1 hodunu. Pokud tedy necháte autochladničku s příkonem 60 W zapojenou ve stanici 1 hodinu, spotřebuje z ní 60 Wh kapacity. Pokud byste chtěli ze 100 % chtěli nabít baterii v elektrokole o kapacitě 630 Wh, potřebujete stanici s kapacitou 630 Wh.
Jak tedy zjistím, kolikrát mi zařízení elektrostanice nabije?
V moment, kdy znáte hodnotu ve Wattech či Watthodinách, stačí tuto hodnotu jednoduše vydělit s kapacitou stanice.
Na co si dát ještě pozor
Maximální příkon zařízení
U nabíjecích stanic Jackery (ale platí to pro všechny), je potřeb si dát zejména u větších a náročnějších zařízení pozor na maximální příkon. Každá stanice má daný limit, jak moc náročné/výkonné zařízení dokáže dobíjet či pohánět. Pokud tedy do bateriové stanice chcete zapojit například elektrický vařič s výkonem 800 W, musíte si vybrat stanici, která minimálně tímto výkonem disponuje a toto zařízení "utáhne".
Čerpadla, motory, kompresory či chlazení
Zvláštní kapitolou jsou potom zařízení, které fungují na bázi kompresoru či motoru. Jedná se třeba o pivní chlazení, vodní čerpadla a další zařízení. Zapojení těchto zařízení do nabíjecích stanic je v pořádku, je však opět třeba splnit limit o maximálním příkonu, aby se stanice nezatížila fungovala.
Například u 200 W výčepu či čerpadla je při běžném stavu spotřeba téměř nulová, avšak když chlazení začne chladit, dojde k rychlému a narázovému zvýšení výkonu, a to až na trojnásobek. Čistě teoreticky by tedy 500 W stanice utáhla zařízení o příkonu 200 W. Pokud toto zařízení však sepne (a může se dostat až na 600 W), limit by zařízení překročilo. Je třeba tedy vždy počítat s tím, že tato zařízení mohou ve špičce mít krátkodobě mnohem větší zátěž, než je uváděno.
Kompresorová chladnička vs běžná chladnička
Tato kapitola souvisí okrajově s bodem výše a řešíme ho opravdu často. Jaktože u Explorer 500 uvádíme, že 50 W chladničku utáhne zhruba 10 hodin, ale kompresorovou chladničku o podobném výkonu 30 až 40 hodin.
Běžná chladnička
Ze stejného důvodu zmiňovaného výše. Běžné (levnější) chladničky o výkonu 50 W nemají žádný kompresor, pokud je zapojíte, berou si 50 W neustále, jejich spotřeba je tedy 50 Wh za hodinu. To stačí z 500 Wh stanice zhruba na 9-10 hodin provozu.
Kompresorová chladnička
Oproti tomu kompresorové chladničky fungují podobně jako chlazení výše zmiňované. Jejich spotřeba je většinu času téměř nulová a energii čerpají jen v krátkých intervalech, když potřebují. Jsou tedy daleko úspornější a proto pro stanici také vhodnější. Na kvantifikování realné spotřeby jsou mírně složitější, protože záleží na nastavení či okolní teplotě, ale průměrou spotřebu (kolem 15 Wh / hod) většinou uvádí výrobce komp. ledniček přímo u produktu. Z těchto hodnot také vycházíme.
Pokud máte nějaké dotazy ohledně vašeho zařízení, neváhejte se nám ozvat.
Jackery.cz